6. Szellemi termék: Módszertani Portál
A Módszertani portál az eTransFair projekt egyik legfontosabb eredménye, amelyet azzal a céllal alakítottak ki, hogy az oktatók és/vagy hallgatók által a fordítási órákon vagy az online platformokon használt hagyományos és innovatív ötleteket összegyűjtsék. Az Értékelési technikák gyűjteményéhez (POOL OF ASSESSMENT TECHNIQUES, PAT) hasonlóan a Módszertani portál egy olyan mindenki számára elérhető felület, amely gyakorlott oktatók által javasolt, (egyebek között) a fordítóképzést középpontba helyező ingyenes pedagógiai tananyagokat biztosít. A portálon elérhető tananyagokat a (szak-)fordítási területén, néhány esetben a tolmácsképzésben, illetve az idegennyelv-oktatásban dolgozó oktatók bocsátották rendelkezésre.
A módszerek többsége elérhető az eTransFair projekt négy fő nyelvén (angol, magyar, német és spanyol), de az oktatók feltölthetnek bármilyen más nyelven készült tananyagot is.
Közvetlenül elérhető innen: https://hu.etransfair.eu/e-portalok/modszertan
A portálra feltöltőknek ki kell tölteniük egy sablont (fejlécet), amelyben meg kell adniuk néhány fontos információt. Az első részt azért kötelező kitölteni, hogy a tananyag a későbbiekben kulcsszavak alapján kereshető legyen a portálon. Az ötleteiket feltöltő oktatóktól a kötelezően kitöltendő mezőben az alábbi információkat várjuk:
- A feltöltött ötlet/feladat során fejlesztett készségek/ismeretek (a közreműködőktől az ezen a linken elérhető eTransFair Competence Card használatát kérjük hivatkozásként);
- A célkitűzések/tanulási eredmények, amelyeket a) szerzett ismeret, b) kifejlesztett készségek, c) képviselt hozzáállás és d) felelősségi körök alapján kell meghatározni;
- Terület (szakterület vonatkozó terminológiával és LSP-vel);
- Az ötletben/feladatban használt nyelvpár (vagy annak megjelölése, hogy nyelvpártól függetlenül használható-e);
A címsor kötelező részében kérjük a közreműködőket, hogy világosan elkülöníthető lépésekben írják le az ötletet/feladatot, lássák el címmel, javaslatokkal és/vagy megjegyzéssel.
A címsor opcionális része tartalmazza a közreműködő(k) nevét, továbbá a forrás/referencia adatokra, a szükséges eszközökre, az osztály elrendezésére, a becsült időre és az alkalmazott értékelésre vonatkozó információkat.
Örömmel vesszük, ha a közreműködők mellékelnek egy dokumentumot, amelyet a honlapon tárolunk a feladatleírással együtt.
Fontos: a feltöltött anyagok honlapon való tárolásához a közreműködőknek regisztrálniuk kell az eTransFair honlapján.